Strefa Piesza

Wpis

wtorek, 20 grudnia 2016

(Nie)bezpieczni seniorzy

12 grudnia wystartowała policyjna akcja "Dojrzały pieszy". Jak dowiadujemy się z tvnwarszawa"Są to głównie spotkania organizowane np. w Uniwersytecie III Wieku albo w domach opieki społecznej - mówi Rafał Retmaniak z komendy stołecznej."

"Na spotkaniach policjanci przypominają o tych prawidłowych zachowaniach i niebezpieczeństwach – podkreśla i dodaje, że te często biorą się z nieprawidłowego przechodzenia przez jezdnię. - Często w miejscach nieoznaczonych. Tam, gdzie kiedyś były przejścia, po zmianie infrastruktury zostały przeniesione, a ludzie nadal chodzą na pamięć - wyjaśnia Retmaniak." 

"Jednocześnie podkreślają, że osoby starsze często mają nie tylko dużą wiedzę, ale też doświadczenie życiowe, które sprawia, że są rozważnymi i świadomymi uczestnikami ruchu."

Kiedy kolejny raz widzę, że polska drogówka skupia swoją uwagę na szkoleniu wyjątkowo ostrożnych polskich pieszych, zastanawiam się kiedy policja wreszcie poprowadzi pogadanki z kierowcami?

Czy policja spędziła już tak dużo czasu szkoląc i kontrolując zachowania kierowców, że teraz mogą się zająć działaniami, które będą miały najmniejszy efekt? Czy dzięki tym spotkaniom seniorzy zaczną nagle mieć lepszy wzrok, lepszy refleks, będą lepiej oceniać prędkość zbliżającego się auta? Szybciej będą uciekać z przejścia dla pieszych?

Odpowiedź na te pytanie brzmi: nie 

Drodzy policjanci! Seniorzy przetrwali w tej drogowej dżungli, nie wymagają edukacji, sami to zauważyliście. A ruch aut to nie żywioł, którego nie można opanować. To na kierowcach powinna spoczywać odpowiedzialność za bezpieczeństwo seniorów i to na policji spoczywa odpowiedzialność za kontrolę zachowań kierowców! Powinniście przede wszystkim wymagać jazdy z przepisową prędkością i ustępowania pierwszeństwa pieszym.

Seniorzy mają prawo niedowidzieć i mieć trudności z koordynacją ruchów, zwłaszcza w sytuacji stresowej i mają też pełne prawo korzystać z przestrzeni publicznej! Miarą humanizmu państwa będzie to, czy stworzy do tego bezpieczne warunki. To nie seniorzy powinni umieć rozpoznać prędkość zbliżającego się auta, czy znać jego drogę hamowania. Na wszelki wypadek podpowiem tylko, że te parametry z całą pewnością powinien znać każdy kierowca pojazdu. 

W tym kontekście szczególnie niepokojącym jest jednak brak odniesienia się do artykułu 26, punkt 7 Prawa o Ruchu Drogowym: "W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia." 

W 2013 roku mogliśmy przeczytać, że "88-letnia staruszka o kulach wtargnęła na przejście dla pieszych." Jeśli nie chcemy już takich wiadomości, to systematyczne przypominanie o tym przepisie i jego egzekwowanie powinna być podstawowym działaniem policji. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
polskipieszy
Czas publikacji:
wtorek, 20 grudnia 2016 21:30

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość Edek napisał(a) z *.dynamic.mm.pl komentarz datowany na 2016/12/21 11:03:19:

  Czyli co zasada klapek na oczy.
  Mam pierwszeństwo to idę, przecież on nie ma prawa mnie zabić.
  A później plącz w rodzinie.
  Człowiek nie jest z żelaza

 • Gość Lenn napisał(a) z *.dynamic.mm.pl komentarz datowany na 2016/12/22 11:35:30:

  Edku, czyli zasada przeczytaj tekst jeszcze raz, bo chyba nie jarzysz zupełnie o co chodzi.

 • Gość Michał napisał(a) z *.static.isp.enf.pl komentarz datowany na 2017/06/05 09:42:05:

  To prawda, bardzo często miewam styczność z takimi osobami, i to zarówno w charakterze pieszych jak i kierowców. Powinno być takich akcji jak najwięcej.

 • Gość stefan napisał(a) z *.centertel.pl komentarz datowany na 2018/12/05 14:44:02:

  Seniorzy piesi szczególnie powinni uważać na drodze, gdyż nie zawsze mają pierwszeństwo. Dobrze opisuje to artykuł: www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/pierwszenstwo-pieszych-na-drodze

Dodaj komentarz